Od 2019 r. mamy nowe przepisy dotyczące kryptowalut. Sprawdź jak rozliczyć się z otrzymanych tokenów lojalnościowych JKCOIN. 

 

Zbliża się termin rozliczenia z Urzędem Skarbowym i należy złożyć zeznanie roczne za 2019 rok. Może zatem pojawić się pytanie jak należy rozliczyć otrzymane lub sprzedane tokeny lojalnościowe JKCOIN?

 

Poniższe informacje dotyczą osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej w zakresie kruptowalut oraz obejmują okres 2019 roku.
Informacje te wynikają z mojej wiedzy zaczerpniętej z kilku źródeł.


Nie jest to jednak porada podatkowa dlatego należy we własnym zakresie skonsultować się z doradcą.

 

1. Jeśli otrzymaliśmy tokeny lojalnościowe JKCOIN w prezencie i nic z nimi nie zrobiliśmy czyli nadal je posiadamy wtedy nie musimy się przejmować rozliczeniami - pomijamy je. Co innego jeśli zakupiliśmy tokeny JKCOIN - wtedy ten fakt należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym w PIT-38 w sekcji E w polu wydatków na zakup kryptowalut.


2. Jeżeli otrzymane tokeny wymieniliśmy z kimś na inne kryptowaluty lub sprzedaliśmy je na giełdzie za inne kryptowaluty (również stablecoiny) gdzie wartość pojedynczej transakcji nie przekroczyła kwoty 6000 PLN wtedy nie płacimy podatku od takiej wymiany. 


3. Jeśli otrzymane tokeny lojalnościowe JKCOIN sprzedaliśmy w 2019 r. otrzymując w zamian pieniądze typu Fiat Money czyli walutę jakiegoś kraju np. PLN, USD, EUR, GBP itd. wtedy należy zaliczyć taką sprzedaż jako przychód do opodatkowania. Wpisujemy daną kwotę sprzedaży w PIT-38 w sekcji E. Podatek od kryptowalut wynosi 19% podstawy, czyli 19% przychodu po odjęciu od niego kosztów uzyskania.


4. W przypadku gdy wymieniliśmy otrzymane tokeny lojalnościowe JKCOIN na usługę lub kupiliśmy za nie jakiś przedmiot w sklepie np. Voucher (Bon Zniżkowy) wtedy mamy do czynienia z barterem i należy się rozliczyć tak jak w przypadku opisanym punkt wyżej czyli jest to przychód od sprzedaży kryptowalut 19%. Przykład: wymieniliśmy tokeny JKCOIN na Voucher o wartości 50zł i to jest nasz przychód.

 

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam się rozliczyć w tym roku.Przypominam, iż nie jest to porada podatkowa dlatego należy we własnym zakresie skonsultować się z doradcą finansowym lub księgowym.  

 

 

Poniżej prezentuję przydatne video z informacjami o rozliczaniu kryptowalut:

 

1. Wykład doradcy podatkowego i ekonomisty – dr Sławomira Mentzena.

Źródło: Kanał YouTube dr Sławomira Mentzena


Polecam przeczytać też artykuł uzupełniający tutaj.

 

2 Wywiad z dr Sławomirem Mentzenem, w którym odpowiada na pytania odnośnie podatków od kryptowalut. 

Źródło: Kanał YouTube Mike Satoshi 

 

 

3. Webinar z ekspertami w dziedzinie podatków od kryptowalut:  

Źródło: Kanał YouTube Piotr Misiurek  

Eksperci: Marcelina Szwed-Ziemichód (MSZTax -
msztax.pl) oraz Mateusz Kara (Kancelaria Adwokacka Mateusz Kara - www.kara.com.pl)
Prezent dla Ciebie!
Kliknij w przycisk poniżej aby odebrać JKCOIN-y.


    Odbierz tokeny JKCOIN


Hasło do odbioru JKCOIN to: dai
Jeśli giveaway z tokenami się wyczerpał
zapisz się do newslettera aby być na bieżąco.