Zbliża się termin rozliczenia z Urzędem Skarbowym i należy złożyć zeznanie roczne za 2018 rok. Może zatem pojawić się pytanie czy należy rozliczyć otrzymane lub sprzedane tokeny JKCOIN?

 

Poniższe informacje dotyczą osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej w zakresie kruptowalut oraz obejmują okres 2018 roku.
Informacje te wynikają z mojej wiedzy zaczerpniętej z kilku źródeł.


Nie jest to jednak porada podatkowa dlatego należy we własnym zakresie skonsultować się z doradcą.


1. Jeśli otrzymaliśmy tokeny JKCOIN w prezencie i nic z nimi nie zrobiliśmy czyli nadal je posiadamy wtedy nie musimy się przejmować rozliczeniami - pomijamy je.


2. Jeżeli otrzymane tokeny wymieniliśmy z kimś na inne kryptowaluty lub sprzedaliśmy je na giełdzie za inne kryptowaluty gdzie wartość pojedynczej transakcji nie przekroczyła kwoty 6000 PLN wtedy nie płacimy podatku od takiej wymiany. 


3. Jeśli otrzymane tokeny JKCOIN sprzedaliśmy w 2018 r. otrzymując w zamian pieniądze typu Fiat Money czyli walutę jakiegoś kraju np. PLN, USD, EUR, GBP itd. wtedy należy zaliczyć taką sprzedaż jako przychód do opodatkowania wg skali 18% i 32% w zależności od progu. Wpisujemy kwotę sprzedaży w PIT-36 w sekcji prawa autorskie i inne prawa majątkowe np. 100zł


4. W przypadku gdy wymieniliśmy otrzymane tokeny JKCOIN na usługę lub kupiliśmy za nie jakiś przedmiot np. Voucher (Bon Zniżkowy) wtedy mamy do czynienia z barterem i należy się rozliczyć tak jak w przypadku opisanym punkt wyżej czyli jest to przychód od sprzedaży kryptowalut do opodatkowania wg skali 18% i 32% w zależności od progu. Przykład: wymieniliśmy tokeny JKCOIN na Voucher o wartości 50zł.

 

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam się rozliczyć w tym roku.

Przypominam, iż nie jest to porada podatkowa dlatego należy we własnym zakresie skonsultować się z doradcą finansowym lub księgowym.  

 

PS

Przydatne video z informacjami o rozliczaniu kryptowalut

https://youtu.be/q-tbI0jKVF4
https://youtu.be/6t48A4B4-b0
https://youtu.be/xbHGPAB5pXc
https://youtu.be/_2EAeK1bFnw

 

 Prezent dla Ciebie!
Kliknij w przycisk poniżej aby odebrać JKCOIN-y.


  Odbierz tokeny JKCOIN


Hasło do odbioru JKCOIN to: krypto
Jeśli giveaway z tokenami się wyczerpał
zapisz się do newslettera aby być na bieżąco.